Dom i Wnętrze

Projektowanie i specyfikacja konstrukcji żelbetowych

Konstrukcje żelbetowe pozwalają na tworzenie wyjątkowych budowli. Etapy projektowania tego typu konstrukcji są jednak wymagające, a poznana specyfikacja umożliwia odpowiedni dobór materiałów.

Projektowanie konstrukcji żelbetowych

Po podjęciu decyzji budowy obiektu o konstrukcji żelbetowej, należy ustalić jej geometrię. W tym momencie architekt projektowy musi określić objętość przyszłej konstrukcji i ocenić grubości ścian, stropów czy słupów. Po wstępnej ocenie przychodzi czas na odpowiednie obliczenia statyczne. Tutaj w pierwszej kolejność następuje określenie wszystkich ewentualnych obciążeń na przyszłą konstrukcję. Są to różnego typu obciążenia pogodowe, czyli woda, śnieg, obciążenia użytkowe, czyli poruszanie się ludzi, stojące w miejscu urządzenia czy maszyny. Należy wziąć pod uwagę również ciężar własny konstrukcji, posadzki itd.

Kolejnym punktem w czasie projektowania konstrukcji żelbetowej jest ustalenie schematu statycznego konstrukcji (układ słupowo-płytowy czy może układ ramowy). Specjalne oprogramowanie służy w kolejnym kroku do wyliczenia działających wewnętrznych sił. Po poznaniu dokładnych wartości działających sił wewnętrznych można określić specyfikę wszystkich elementów konstrukcji i dobrać odpowiednie zbrojenie. Określenie tych wartości zabezpiecza obiekt, wpływając na jego wytrzymałość i użytkowość (odkształcenia).

Pręty w konstrukcji żelbetowej

Służą one do zapewnienia dobrej pracy sił rozciągających w konstrukcji. Beton bowiem odpowiada za ściskanie. Pręty główne występują w różnych wymiarach – od 12 mm do 40 mm. W dalszej kolejności stosuje się pręty rozdzielcze i pomocnicze. Czasem stosuje się także pręty przeciwskurczowe (zapobiegają pękaniu wysokich elementów). Można również zastosować pręty poprzeczne, czyli strzemiona. Średnica tego typu prętów jest mniejsza od średnicy prętów głównych – od 6 mm do 12 mm.

Jeśli chodzi o stropy żelbetowe monolityczne, stosuje się tak zwane zbrojenie na przebicie. Zabezpiecza ono przebicie stropu przez słup. Obliczenia na działającą siłę ścinającą pozwalają zastosować odpowiednie zbrojenie. Od pewnego czasu stosuje się tzw. listwy na przebicie, które są systemowym rozwiązaniem przyspieszającym wykonywanie stropu.

Odpowiednie umieszczenie prętów w konstrukcji

Pręty muszą być rozmieszczone zgodnie z przyjętymi normami. Przyjmuje się odpowiednie łączenie prętów w zależności od ich długości i średnicy. Specjalistyczne oprogramowanie i wiedza projektanta pozwalają na określenie odpowiedniego rozmieszczenia prętów.

Po ustaleniu rozmieszczenia należy wykonać zestawienie stali zbrojeniowej. Wykonuje się to w zakładzie zbrojarskim, a następnie montuje i zalewa betonem. Tak powstają konstrukcje żelbetowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe http://www.fabudwkb.com.pl/.