WMS (ang. Warehouse Management System) najprościej rzecz mówiąc to specjalny program informatyczny, dzięki któremu możliwe jest zaawansowane zarządzenie wszelkimi operacjami magazynowymi. Za pomocą intuicyjnego interfejsu można zarządzać magazynem nie tylko z komputera stacjonarnego w biurze, ale również za pośrednictwem różnorodnych urządzeń mobilnych.

System WMS – co to jest?

System WMS umożliwia nie tylko kontrolowanie, ale również optymalizowanie wszelkich niezbędnych procesów magazynowych. W odróżnieniu od systemów ERP opisywany system WMS jest dość wyspecjalizowanym programem, który dedykowany jest wyłącznie do wykorzystywania w magazynach.

Nowoczesne programy WMS doskonale sprawdzą się w każdej firmie, w którym funkcjonuje magazyn. W dzisiejszych czasach systemy WMS wykorzystywane są głównie przez firmy produkcyjne, dystrybucyjne i operatorów logistycznych. Warto wspomnieć także o tym, że dedykowane systemy WMS bardzo często integrowane są z systemami ERP. Dzięki integracji możliwa jest sprawna i bezproblemowa wymiana danych. W dużej mierze tylko dzięki współpracy obu systemów możliwe jest zautomatyzowanie przepływu poszczególnych towarów w magazynie. Osoby, które już wiedzą system WMS – co to jest powinny zapoznać się także z systemem TMS.

Dlaczego warto?

Dzięki systemowi WMS możliwe jest zoptymalizowanie pracy całego magazynu. Prawidłowo wdrożony system pozwoli przyśpieszyć i usprawnić poszczególne procesy logistyczne, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo cennego czasu, pieniędzy i nerwów.

Nowoczesne systemy WMS zaprojektowane są w taki sposób, aby umożliwić zarządzanie kilkoma magazynami jednocześnie. Jest to idealny wybór dla firm, które mają nie tylko magazyn centralny, ale również magazyny regionalne i detaliczne.

Jakie są największe zalety systemów WMS?

Nowoczesne systemy WMS dostarczają bardzo wiele cennych informacji analitycznych, dzięki którym możliwa jest skuteczna redukcja kosztów. Firmy decydują się na zaawansowane systemy WMS w cel podniesienia wydajności i efektywności.

Systemy WMS znacząco poprawiają obsługę klienta. Dużym atutem nowych systemów jest to, że można zintegrować system WMS z oprogramowaniem e-commerce i ogólnodostępnymi systemami kurierskimi. Bardzo dużym atutem systemu WMS jest również to, że dzięki niemu możliwe jest dowolne zamodelowanie procesu logistycznego i zbudowanie niezawodnego systemu workflow. Zakup systemu WMS jest jedną z tych inwestycji, która bardzo szybko się zwróci. Jest to dobry wybór dla dużych firm korporacyjnych i niewielkich przedsiębiorców, którzy chcą rywalizować z największymi konkurentami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie System wms – co to jest.