Zdrowie i Uroda

Jak odwrócić proces łysienia?

Leczenie łysienia w każdym przypadku wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta oraz doboru terapii, która pomoże uzyskać oczekiwane rezultaty w postaci odrastających włosów. Osoby, które mierzą się z problemem nadmiernie wypadających włosów, muszą w pierwszej kolejności ustalić przyczynę takiego stanu. Rozmowa z lekarzem medycyny estetycznej może okazać się pierwszym krokiem do poprawy kondycji swoich włosów, wzmocnienia ich, spowolnienia lub zahamowania procesu łysienia. Jakie zabiegi najczęściej rekomenduje się pacjentom, którzy chcą poprawić wygląd swojej fryzury?

Osocze bogatopłytkowe w terapii przeciwdziałającej łysieniu

Osocze bogatopłytkowe to materiał biologiczny pobierany z krwi pacjenta. Jest ono źródłem czynników wzrostu i protein, które wzmacniają strukturę włosa i pobudzają go do intensywniejszego wzrostu. Odwirowana, odpowiednio przygotowana substancja jest podawana drogą iniekcji pod skórę głowy. Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego uważa się za jedną ze skuteczniejszych metod, ponieważ preparat w skoncentrowanej dawce od razu oddziałuje na mieszki włosowe — pomija się etap wnikania substancji odżywczych przez skórę. 

 

Omawiany zabieg medycyny estetycznej jest wsparciem w leczeniu łysienia spowodowanego zmianami hormonalnymi u kobiet po przebytej ciąży, czy z powodu wypadania włosów o podłożu androgenowym. Zabieg ten wykonuje się również u pacjentów, u których łysienie postępuje ze względu na dietę ubogą w wartości odżywcze.

Zastosowanie stymulujących nici rozpuszczalnych

Innym sposobem walki z łysieniem jest zastosowanie nici rozpuszczalnych, które wprowadzane są pod skórę głowy z pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego celu sterylnych igieł. Nici mają za zadanie stymulować skórę i wzmagać zachodzące w niej procesy regeneracyjne. Aplikacja nici powoduje przyspieszoną produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej pobudzona, podatna na przyjmowanie substancji odżywczych, jest bardziej nawilżona i stwarza przyjazne warunki do lepszego, szybszego wzrostu włosów.

Radiofrekwencja mikroigłowa w leczeniu łysienia

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Każda z nich będzie wymagać odmiennego podejścia do pacjenta oraz ustalenia sposobu leczenia, który umożliwi uzyskanie jak najlepszych efektów wizualnych w postaci nowych odrastających włosów. Kolejną metodą, którą stosuje się w postępującym łysieniu, jest radiofrekwencja mikroigłowa. Jest to zabieg rekomendowany pacjentom, u których wypadanie włosów wiąże się z osłabieniem mieszków włosowych i brakiem substancji odżywczych odpowiedzialnych za ich prawidłowy wzrost. 

 

Radiofrekwencja mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry na różnej głębokości, dzięki czemu wzmaga się w niej procesy rewitalizacyjne. Nakłuwanie determinuje skórę do większej produkcji włókien kolagenowych. Zazwyczaj rekomenduje się wykonanie trzech zabiegów (jeden na miesiąc), by uzyskać najlepsze rezultaty. Aby utrzymać je na satysfakcjonującym poziomie, zazwyczaj lekarze medycyny estetycznej sugerują wykonywanie zabiegów przypominających co 1-2 lata.

Wsparcie farmakologiczne w terapii na wypadanie włosów

W walce z łysieniem niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Odpowiednie leki i preparaty mogą odgrywać kluczowe znaczenie w zapobieganiu łysieniu, w szczególności przy problemie zdrowotnym o podłożu androgenowym. Odpowiednio przemyślany plan leczenia nie tylko może przyczynić się do zahamowania wypadania włosów, ale także odwrócić cały proces i pobudzić mieszki włosowe.

 

Farmakoterapia musi być dopasowana do konkretnego pacjenta — zarówno pod kątem rodzaju przepisywanych leków, jak i dawkowania. Konieczne są także systematyczne wizyty kontrolne celem upewnienia się, iż terapia przynosi oczekiwane rezultaty.

 

Postępujące wypadanie włosów oraz zahamowanie łysienia możliwe jest tylko wtedy, gdy mieszki włosowe nie ulegną całkowitej degeneracji i uszkodzeniu. Aby zapobiec procesowi łysienia lub go spowolnić, należy porozmawiać o tym problemie z lekarzem medycyny estetycznej na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.