Nowy framewoork od Google
Napisać własną aplikację – dlaczego by nie? Jeżeli ktoś czuje ten “klimat” będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Z czymś, co może dać ogromną satysfakcję. Tym bardziej, że oferowane są intuicyjne framewoorki, które projektowanie aplikacji mobilnych są w stanie znacznie ułatwić.
Od czego zacząć?
Flutter app development jest zadaniem z jakim poradzić sobie musi wielu programistów. M.in. tych jakich zatrudnia firma 10Clouds – specjaliści od działania w świecie IT. No tak, ale jeżeli ktoś chciałby samodzielnie napisać taką aplikację, od czego powinien zacząć?
Od pobrania instalacji. Jego instalacja i przygotowanie odpowiedniego środowiska programistycznego to podstawa. Przy założeniu, że język Dart dla takiej osoby nie stanowi już żadnego wyzwania. Mając już Fluttera na swoim komputerze, warto zapoznać się widgetami, które dla wielu osób mogą okazać się nie lada zaskoczeniem.
Android
Flutter umożliwia wykonanie projektów na systemie Android. Aby tak się jednak mogło faktycznie stać, potrzebny będzie Android Studio. Trzeba jednak zadbać także o odpowiedni proces konfiguracji, aby komenda flutter doctor nie stanowiła dla nikogo żadnych problemów. Dokładnie trzeba bowiem sprawdzić, czy po instalacji, po ukończeniu konfiguracji, na komputerze są obecne Android SDK, Android SDK Platform-Tools i Android SDK Build-Tools.
Pisanie we Flutter
Jeżeli chodzi o środowisko programistyczne, to Flutter nie jest wymagający. Osoby, które lubią łatwe rozwiązania, właściwie to nie mają się czym przejmować. Środowisko programistyczne nie musi zostać specjalnie przygotowane. Można jednak samodzielnie ułatwić sobie pracę, stosując jeden z takich dodatków, jak:
- IntelliJ IDEA (Community lub Ultimate),
- Visual Studio Code.
No i wcześniej wspomniane Android Studio. To właśnie dzięki takim narzędziom można dodać chociażby podświetlenie składni, jak również auto-complete czy pomoc przy edytowaniu widoków. Skoro taka możliwość jest oferowana, to warto wykorzystywać dostępne ułatwienia.
Świat iOS
Kolejna możliwość dostępna dla Flutter – programowanie w systemie iOS. Aby tak się jednak mogło stać, aby aplikacja mogła działać w prawidłowy sposób, nie tylko potrzebny będzie Flutter, ale także Mac. Inaczej nie uda się uruchomić aplikacji w prawidłowym środowisku. Do tego potrzebny będzie także odpowiednio skonfigurowany Xcode.
Wydaje się skomplikowane? Poniekąd. Jeżeli ktoś ma jednak obeznanie z tematem, będzie sobie w stanie z tym poradzić.