Technologie oświetleniowe, w tym również te stosowane w motoryzacji, ciągle się rozwijają. Dzisiaj obok halogenów i ksenonów mamy do dyspozycji także żarówki LED. Czy naprawdę są one lepsze od swoich poprzedników? Czy można je montować w samochodzie według własnego uznania, jeśli nie były one wyposażeniem fabrycznym?

 

Oświetlenie samochodu za pomocą LED

Oświetlenie samochodu to jeden z kluczowych elementów, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania auta po zmroku. Ogólnie temat ten nie powinien przysparzać problemów, ponieważ rodzaj oświetlenia w danym modelu samochodu jest montowany fabrycznie i tego powinniśmy się trzymać. Niestety w przypadku starszych rozwiązań efekty oświetlenia nie są tak zadowalające, jak ma to miejsce wtedy, gdy stosowane są żarówki LED. Dlaczego tak się dzieje?

Technologia LED pozwala bowiem uzyskać o wiele lepsze parametry oświetleniowe, przy zachowaniu większej żywotności żarówki, generując o wiele mniejsze zużycie energii. Światło wytwarzane za pomocą modułów LED posiada o wiele szersze widmo świecenia, co pozwala uzyskać konkretne efekty świetlne, bardzo zbliżone do barwy światła dziennego. To z kolei poprawia jakość oświetlenia drogi w nocy, wszystkie elementy są po prostu lepiej widoczne. Niestety w przypadku oświetlenia zewnętrznego auta nie jest ono dostępne dla wszystkich.

Żarówki LED przy zewnętrznym oświetleniu auta

W przypadku reflektorów przednich i świateł pozycyjnych, samochody, które fabrycznie zostały wyposażone w światła bazujące na żarówkach halogenowych lub lampach wyładowczych, nie mogą stosować zamienników w postaci żarówki LED. Takie rozwiązanie jest niestety nielegalne. A w przypadku niskiej jakości żarówek również niebezpieczne dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego.

Wynika to przede wszystkim z tego, że reflektory halogenowe czy ksenonowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby uzyskać najlepszą efektywność przy wykorzystaniu konkretnych typów żarówek. I nie były to lampy LED. Jeśli w miejsce fabrycznej żarówki włożymy zamiennik, reflektor nie poradzi sobie z takim natężeniem światła, co spowoduje oślepienie pozostałych kierowców.

Co prawda dobre marki, produkują wysokiej klasy żarówki LED, które współpracują np. z reflektorami halogenowymi. Jednak na razie nie mają one homologacji i nawet jeśli nie powodują zagrożenia, to ich użycie jako świateł mijania, pozycyjnych czy drogowych, jest nielegalne.

Oświetlenie wnętrza auta LED-ami

Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku oświetlenia wewnętrznego auta. Tutaj jak najbardziej możemy zdecydować się na żarówki LED. W sprzedaży znajdziemy bowiem odpowiedniki praktycznie wszystkich typów żarówek samochodowych, używanych do oświetlenia wnętrza auta. Żarówki LED stosowane wewnątrz samochodu dają o wiele lepsze światło, są przy tym energooszczędne i odznaczają się większą żywotnością.

Mają one taką samą budowę zewnętrzną, dzięki czemu pasują do gniazd montażowych. Różnią się jedynie zastosowaniem modułu LED jako elementu luminescencji. Takie żarówki LED (zob. na iParts.pl) z powodzeniem zastąpią tradycyjne żarówki montowane w lampach znajdujących się na podsufitce, przy lusterku wstecznym, w progach drzwi samochodu czy w bagażniku auta.